وبلاگ

بتن اسفنجی اتوکلاوی

مهندس آرشیتکت سوئدی در سال ۱۹۲۴ نوع جدیدی از بتن را اختراع نمود بتنی که سبک و متخلل بود. در ساخت این بتن مواد اولیه با روش اختلاط و پخته می شوند.

به دلیل اینکه این مواد در حرارت زیاد و فشار بالا  عمل آوری می شوند، حباب ‌های گاز در آن شکل می گیرد که ضمن عایق بودن  این محصول ، بتنی متخلخل که مقاومت بالایی دارد را نتیجه می دهد. پس از تغییراتی که در فرمولاسیون این محصول داده شد محصول نهایی همان بتنی هوادار گردید .این محصول همان  بتن هوادار اتوکلاوی  (Autoclaved Aerated Concrete - AAC) یا بتن اسفنجی اتوکلاوی می‌باشد. نام بتن اسفنجی اتوکلاوی برای در اروپا کاربرد دارد. امروزه این بتن در آمریکا و گاه در اروپا با نام ‌های تجاری HEBEL،  HEBELEXیاYTONG  شناخته می شود. بتن اسفنجی اتوکلاوی و محصولات تولیدی از آن نظیر بلوک بتنی هوادار اتوکلاوی و ... به دلیل وزن کم  و مقاومت بالا و نیز عایق بودن در صنعت ساختمان سازی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

 ذیلا به نحوه تولید بتن اسفنجی اتوکلاوی پرداخته می شود.

مواد اولیه تشکیل دهنده بتن اسفنجی اتوکلاوی

مواد اصلی تشکیل دهنده بتن اسفنجی اتوکلاوی به وفور در طبیعت یافت شده و قابلیت بازیافت و برگشتن به چرخه تولید را دارند. این مواد شامل ماسه سیلیسی، سیمان ، آهک و آب هستند.

مراحل تولید بتن اسفنجی اتوکلاوی

اگر بخواهیم فرآیند تولید بتن اسفنجی اتوکلاوی را به طور خلاصه بیان کنیم بدین نحو می باشد که مواد اولیه (سیلیس و آهک و سیمان و آب) بصورت دوغاب در آورده شده و سپس در داخل میکسرهای مخصوص و با زمان معین عمل اختلاط صورت پذیرفته و اگر برای هدف خاصی استفاده می شود باید در قالب مربوطه ریخته شود و تا درجه حرارت ۲۰۰ درجه سانتی گراد پخته می شود. باید دقت شود که آهک مورد استفاده در این فرآیند آهک پخته شده می باشد.

مزایای استفاده از بتن اسفنجی اتوکلاوی

از مزایای بتن اسفنجی اتوکلاوی می توان به وزن کم آن بعنوان مهم ترین مزیت نام برد که سبب کاهش وزن سازه و در نتیجه کاهش نیروهای جانبی وارده می گردد. بتن اسفنجی اتوکلاوی به دلیل دار بودن حباب های گاز عایق مناسبی در برابر صوت و حرارت و برودت می باشد. پس می توان نتیجه گرفت بتن اسفنجی اتوکلاوی سبب پایداری و استحکام سازه در برابر زلزله و آتش سوزی می گردد. علاوه بر موارد فوق بتن اسفنجی اتوکلاوی سرعت اجرای بالاتری نیز دارد..

مزایای اقتصادی بتن اسفنجی اتوکلاوی

در پروژه‌ های ساختمانی که از بتن اسفنجی اتوکلاوی استفاده می گردد به دلیل بالا رفتن سرعت اجرای سازه مدت زمان اجرای سازه کمتر شده و به تبع آن هزینه اجرای پروژه به دلیل کمتر شدن هزینه ایی نظیر دستمزد پرداختی نیز کمتر می گردد.

استفاده از بتن اسفنجی اتوکلاوی به دلیل تخلخلی که دارد سبب کاهش وزن سازه می گردد، این عامل سبب کاهش بار وارده به فونداسیون سازه گشته و ابعاد فونداسیون و کاهش ابعاد سایر اعضای اسکلت (تیرها ، ستون ها و ...) سازه می گردد.این امر به تنهایی علاوه بر افزایش قابل استفاده و کم شدن فضای پرت در سازه سبب استفاده کمتر در مصالح مصرفی و در نهایت کلاهش هزینه اجرای پروژه می گردد.

بتن اسفنجی اتوکلاوی به دلیل حباب دار شدن در مرحله تولید دارای تخلل زیادی بوده و وجود هوا در بین آن موجب مب گردد تا عایق مناسبی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و نیز عایق صوت باشد.

 

در ارتباط باشید