وبلاگ

صادرات سیمان

سيمان به عنوان یكی از صنایع پایه، نقشی اساسی در تأمین زیرساخت‌های اقتصادی کشور ایفا می‌کند به‌طوری که بين فرآیند رشد اقتصادی و سرانه مصرف سيمان در هر کشور، همبستگی بالایی وجود دارد.اين کالا به عنوان يکي از اصلی‌ترین تأمین‌کنندگان نيازهاي اساسي فعاليت‌هاي سازه‌اي است به‌گونه‌ای که از یک‌سو در بخش ساختمان جزء مصالح اصلی محسوب می‌شود و از سوی دیگر در اجرای پروژه‌های عمرانی و زیربنایی، راه‌سازی، سد‌سازی، کانال‌کشی و رویه‌های بتونی (به‌جای آسفالت) نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

از این حیث قيمت سيمان به‌طور مستقيم در قيمت تمام شده بسياری از طرح‌ها اثر‌گذار است؛ که تغييرات و نوسانات اين صنعت اعم از تغييرات توليد، مصرف و قيمت بلافاصله بر صنايع مرتبط با آن منعکس خواهد شد.اين صنعت در کشور ما همواره در حال توسعه بوده است، به‌طوری که طبق برنامه راهبردي منتشر شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 94، صنعت سيمان به عنوان یکی از هفت صنعت استراتژيكي کشور معرفی شد كه بيشترين نقش را در شاخص‌هايی ازجمله سهم ارزش‌افزوده، اشتغال‌زايي، صادرات، سهم از بازار، مزيت نسبي و زنجيره تأمین (به عنوان مواد اوليه يا كالاهاي نهايي) و سطح دانش و فناوري دارند که در روند توسعه صنعتي به آن‌ها تكيه مي‌شود. در برنامه راهبردي وزارت صنعت، معدن و تجارت،” ظرفيت فعلي توليد سيمان 80 ميليون تن اعلام شده است .

ايران طی سال‌های اخير در زمره بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سیمان بوده اما افت توليد ناشی از کاهش تقاضا موجب واگذاري اين عرصه به رقبا شد و اكنون بين هفت توليدكننده اول دنیا جاي دارد.

عوامل اثرگذار بر قیمت سیمان :کاهش تقاضا، ناشی از کاهش صادرات
یکی از عمده مقاصد صادراتی سیمان، کشور عراق است که بیش از 50 درصد حجم صادرات را به خود اختصاص داده، به طوری که ایران تا پیش از این 60 درصد از نیاز این کشور به سیمان را برآورده می‌کرد. ولی در حال حاضر با وضع مقررات ضد دامپينگ، افزایش تعرفه واردات سیمان به عراق، راه‌اندازي كارخانه‌هاي سيمان، ناامني سیاسی و تأثیر آن بر توقف پروژه‌هاي عمراني همچنين كاهش بودجه دولت در نتیجه کمبود نقدینگی عواملي بوده كه صادرات سيمان ايران به اين كشور همسايه را تحت تأثیر قرار داده است.

کاهش تقاضای داخلی، ناشی از رکود مسکن:از دیگر مواردی که می‌توان آن را عاملی مؤثر بر کاهش تقاضای سیمان دانست، رکود در صنعت ساخت‌و‌ساز، کاهش فعالیت‌های عمرانی و کاهش سرمایه‌گذاری است که سیمان را با رکود شدید‌تری مواجه می‌کند. خواب بازار مسکن نه تنها صنعت سیمان، بلکه سایر صنایع ساختمانی ازجمله کاشی، فولاد و … را نیز درگیر کرده است.

09121078038-02122382646

پخش مصالح ساختمانی پیشگامان شرق در تهران

تلفن: 09121078038-02122382646
تهیه و توزیع مصالح ساختمانی

در ارتباط باشید

آخرین پستها