وبلاگ

کاربرد سیمان در ساختمان

سیمان ماده چسبنده ای است که در هوا و مجاورت آب و جایی که هوا نیست می گیرد و سخت می شود. این ماده را در ساختن بتن و ملات های سیمانی به کار می برند.سیمان با آب سفت و سخت می شود و جسمی یکپارچه تشکیل می دهد.

انواع سیمان و کاربرد آن

انواع سیمان :سیمان نوع یک: این نوع سیمان پرتلند معمولی است که برای مصارف معمولی استفاده می شود. و ویژگی های خاصی هم ندارد. عمده مصرف آن در ساخت و روسازی پیاده رو و جاده و پل های بتن مسلح، راه آهن، لوله های اب و ملات ساختمان های بنایی می باشد.در حالت کلی می توان گفت هر جایی که در خطر مجاورت با سولفات ها نباشد از این نوع سیمان استفاده می گردد.

سیمان نوع دو: این نوع، نسبت به نوع یک مرغوبیت بیشتری دارد و در مواردی استفاده می شود که در مقابل حملات سولفات های معتدل، احتیاط لازم باشد. سیمان نوع دو، کندتر از نوع یک میگیرد و حرارت کمتری تولید میکند. از این سیمان در ساختمان های پرحجم استفاده میشود که در هنگام گرفتن حرارت کمتری ایجاد شود و حجم بتن کمتر شود.

 

سیمان نوع سه: این نوع سیمان در حقیقت همان سیمان نوع یک است که به شدت آسیاب شده است. و در مدت کمتر از یک هفته مقاومت زیادی را به دست می اورد. و لازم به توضیح است که مقاومت هفت روزه آن همان مقاومت ۲۸روزه سیمان نوع یک است. و حرارت بیشتری هم در هنگام گرفتن تولید میکنند. زمانی از این نوع استفاده میشود که بخواهند قالب را زودتر بردارند. در هوای سرد هم میتوان از این نوع استفاده کرد که مدت زمان لازم برای محافظت از بتن ریخته شده کمتر میشود و سیمان نوع سه به سیمان زودگیر معروف است.

 

سیمان نوع چهار: این نوع در هنگام گرفتن حرارت بسیار کمی تولید میکند و در جایی استفاده میشود که مقدار حرارت تولید شده اهمیت داشته باشد. این سیمان دیر تر می گیرد و در ساختمان های حجیم بتنی استفاده میشود. همچنین در ساختمان های پرحجمی مثل سد های وزنی بتنی به علت حجم زیاد و افزایش درجه حرارت گرفتن بتن بسیار خطرناک است و برای پایین نگه داشتن درجه حرارت سیمان، سیمان نوع چهارم را که به ان سیمان دیرگیر هم میگویند، استفاده میگردد.

سیمان نوع پنج: سیمان ضد سولفات یا نوع پنج،زمانی استفاده میشود که بتن در مقابل سولفات ها باشد. و زمانی که خاک و یا اب زیر زمینی که در تماس با ساختمان بتنی اند مقدار زیادی املاح سولفات داشته باشد،این نوع سیمان به کار میرود

در ارتباط باشید